Företagsfoto till er marknadsföring

Som företagsfotograf i Jönköping erbjuder jag professionella tjänster för företag som behöver företagsbilder för både marknadsföring och hemsidor. Med över ett årtionde av erfarenhet har jag hjälpt företag att skapa starka visuella uttryck som speglar deras varumärke. Jag erbjuder allt från porträttfotografering och produktbilder till företagsporträtt som anpassas efter just ert behov.

I min fotostudio i Jönköping, eller på plats hos er, skapar jag företagsfoto som tydligt kommunicerar ert budskap. Jag hjälper er genom hela processen. Från första idé till färdig leverans ser jag till att varje bild speglar företagets värderingar. Oavsett om ni behöver bilder för er marknadsföring, hemsida, eller sociala medier, kan ni vara säkra på att varje bild är professionellt producerad.

Med teknisk expertis och kreativitet för att erbjuda lösningar som är både högkvalitativa och flexibla. Jag erbjuder tjänster inom både studiofotografering och on-location fotografering. Därför kan ni alltid förvänta er resultat som stärker ert varumärke. Låt mig hjälpa dig att representera ert företag genom professionella bilder!

Hör av dig!

Sebastian Holmgren
hej@holmgrensfoto.se
0707345601

Vad förväntas av en företagsfotograf

Att ta ett bra företagsfoto handlar inte om vilken kamera som används – det handlar om förståelse. För företagsfotografi krävs det att man fattar både personen bakom verksamheten och syftet med bilden. Tekniken finns där som stöd, men det är samspelet, närvaron och känslan i mötet som avgör om bilden fungerar.

Jag tror på att hålla det enkelt. När man inte har tusen möjligheter att välja mellan, tvingas man se det som faktiskt spelar roll – ljuset, formen, ögonblicket. Den erfarenheten har jag med mig från början och den präglar hur jag jobbar idag.

Jag fotograferar företagsfoto för både små och stora företag – från porträtt till miljöbilder och redaktionella uppdrag. Ofta på plats hos kund, men också i min studio i Jönköping. Målet är alltid att skapa bilder som känns ärliga och relevanta.

Du får hjälp hela vägen, från planering till färdiga bilder. Oavsett om det gäller material till hemsidan, pressbilder eller innehåll för sociala medier, ser jag till att ditt företag får ett bildspråk som håller – både visuellt och strategiskt.

Sebastian har hjälpt oss med alltifrån profilbilder till vår hemsida, miljöbilder för våra fastigheter, familjefotograferingar till bröllopsfotografering. Jag upplever att han snabbt förstår vad vi vill ha ut av bilderna och att de alltid är av högsta kvalitet.
Kundrecension från Elin Westerlund, Bluewall, om Sebastian som fotograf i Jönköping för bröllop och familjefotografering.
Elin Westerlund
bLUEWALL
Vi på Deca har anlitat Holmgrensfoto ett flertalet gånger till porträttbilder samt miljöbilder. Vi är nöjda och kan rekommendera Holmgrensfoto på grund av snabb och hög kvalitet på leveransen.
Kundrecension från Lina Olin, Decasol AB, om Sebastian som porträtt- och miljöfotograf.
Lina Olin
Decasol Ab
Jag upplever att Sebastian lyssnar in mig som kund bra och levererar riktigt bra bilder! Kan inget annat än att rekommendera!
Kundrecension från Drazen Crnoja, Företagarna, om Sebastian som fotograf.
Drazen Crnoja
Företagarna

Att tänka på innan vi tar era företagsfoton

Förberedelser inför er företagsfotografering

Tänk igenom vad bilderna ska säga om ert företag. Ska de användas på hemsidan, i presentationer, i annonser eller på LinkedIn? Fundera på känslan ni vill förmedla – är det personligt, formellt eller kanske kreativt? Jag hjälper er gärna att ta fram ett bildmanus eller moodboard som passar ert varumärke.

Vad ska jag ha på mig vid företagsfotografering?

Välj kläder som representerar din roll och stämmer överens med företagets visuella uttryck. Undvik starka mönster och logotyper (om det inte är företagets egna). Tänk gärna lager-på-lager – det gör det lättare att byta stil mellan olika bilder. Om ni är flera, försök matcha färgskalan utan att alla ser likadana ut.

Behöver vi tänka på något särskilt med platsen?

Jag kan fota både hos er, utomhus eller i min studio i Jönköping – beroende på vad som passar bäst. Fundera på miljöer som speglar ert företag: kontoret, verkstaden, mötesrum eller kanske entrén. Jag kan även ta med portabel studioutrustning om ni vill ha ett mer enhetligt uttryck.

Behöver vi posera?

Nej, ni behöver inte kunna posera – det är mitt jobb att guida. Vi jobbar avslappnat och effektivt. Jag hjälper er hitta naturliga positioner, och visar gärna bilder under tiden så att ni ser hur det blir.

När är bästa tiden för en företagsfotografering?

Dagtid med naturligt ljus fungerar bäst om vi fotar hos er eller utomhus. I studio är vi inte lika beroende av dagsljus. Vi bokar en tid som passar er verksamhet och ljusförhållandena – och planerar så att allt flyter smidigt.

Behöver jag smink eller styling?

Det är helt valfritt. För vissa bilder kan en enkel makeup eller styling skapa ett mer professionellt intryck – men det ska fortfarande kännas som du. Jag samarbetar med makeupartister i Jönköping om det behövs.

Kan vi ta flera olika typer av bilder?

Absolut. Det är vanligt att kombinera t.ex. porträtt, miljöbilder, teamfoton och detaljbilder vid ett och samma tillfälle. Vi planerar tillsammans så att ni får ut så mycket som möjligt av fotograferingen.

Får vi bilderna redigerade?

Ja, alla utvalda bilder levereras professionellt redigerade, anpassade efter rätt format. Om ni har särskilda önskemål kring retusch, färg eller format – säg bara till.